Blue Flower

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Czyszczenie korpusu i silnika

Jeśli przed schowaniem naszej kosiarki na okres zimowy nie usunęliśmy resztek trawy, jaka zalegała wokół obudowy silnika i pod urządzeniem, powinniśmy zacząć czyszczenie właśnie od tych miejsc. W tym celu możemy posłużyć się ostrą szczotką lub sprężonym powietrzem, pozbywając się dokładnie wszystkich resztek, które mogą niekorzystnie wpłynąć na pracę silnika. Następnie przechodzimy do powierzchniowego wyczyszczenia kosiarki także z innych zabrudzeń. Możemy posłużyć się tutaj myjką ciśnieniową, ale tylko wtedy, gdy użyjemy niewielkiego ciśnienia wody – maksymalnie 120 barów. Wysokie ciśnienia może bowiem uszkodzić uszczelnienia, wlew paliwa czy sam korpus. Alternatywą dla myjki może być wąż ogrodowy.

Czyszczenie spodu kosiarki

Niewielkim strumieniem opłukujemy powierzchnię spodnią kosiarki, unosząc nieco urządzenie ze standardowej pozycji w górę. Możemy wykonać to zadanie za pomocą myjki, węża ogrodowego, sprężarki lub szczotki. Jeśli nasza kosiarka posiada specjalne przyłącze, które umożliwia podłączenie węża ogrodowego i umycie zespołu tnącego, wówczas urządzenie musi pozostać w pozycji roboczej. Kiedy zaś uruchomimy przepływ wody, należy włączyć kosiarkę. Przy tych czynnościach należy zachować ostrożność.

Konserwacja zespołu tnącego

Aby dokładnie wykonać to zadanie, powinniśmy wykręcić noże naszej kosiarki. Pamiętajmy o tym, aby każdy z zabiegów wykonywać w trwałych rękawicach ochronnych. Do prac konserwacyjnych zaliczymy przede wszystkim ostrzenie oraz wyważenie zespołu tnącego. Zanim jednak do tego przystąpimy, powinniśmy precyzyjnie oczyścić noże z resztek zalegających osadów. Następnie przystępujemy do ostrzenia, które wykonujemy na stabilnej powierzchni, używając pilnika płaskiego, ewentualnie trójkątnego, unikamy zaś okrągłego. Układając narzędzie pod kątem, ostrzymy energicznymi ruchami w sposób równomierny obie krawędzie noża. Wyważenia zespołu tnącego dokonuje się zaś na specjalnej wyważarce – jeśli nie posiadamy takiego urządzenia, a mamy wątpliwość co do równej wagi noża po obu stronach, powinniśmy udać się do najbliższego serwisu.

Przygotowanie silnika

Tutaj najbardziej istotne są: wymiana oleju, jakość paliwa, filtr powietrza i świece zapłonowe. Wymiana oleju czy paliwa, które zachowuje swoją trwałość jedynie przez trzydzieści dni, to zabiegi niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania naszej kosiarki w trakcie całego sezonu.