Blue Flower

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Jesienią, gdy rośliny kończą wegetację, w ogrodzie pojawiają się puste miejsca, powoli zarastające chwastami. Jeszcze przed nadejściem zimy wiele niepożądanych gatunków chwastów zdąży wykształcić nasiona, które rozsieją się w ogrodzie i w przyszłym roku staną się dla nas problemem. Dlatego po zbiorach warzyw lub usunięciu przekwitłych jednorocznych roślin ozdobnych, dane stanowisko powinno się oczyścić i odpowiednio przygotować. Jesień jest także dobrym terminem na poprawę jakości gleby. Przed zima należy ziemię w ogrodzie przekopać i zasilić właściwymi nawozami. Jak to zrobić prawidłowo?

nawożenie

Oczyszczone z pozostałości roślin podłoże warto wzbogacić nawozami organicznymi. Szczególnie przydatny jest obornik, kompost oraz nawozy zielone. Każdorazowo nawóz powinno się przekopać i wymieszać z ziemią. To dobry dodatek służący do użyźniania gleb lekkich (piaszczystych) i rozluźniania gleb ciężkich (gliniastych)

 orka

Ziębla – to orka przedzimowa. Najczęściej wykonuje się ją pod wiosenną uprawę warzyw, zbóż i roślin motylkowych. Zabieg pozwala odchwaścić teren oraz spulchnić i napowietrzyć glebę. Niestety może przy okazji zniszczyć naturalną ochronną warstwę podłoża. Zięblę najlepiej stosować, jeśli dane stanowisko zostało nawożone organicznie. Orkę płytką przeprowadza się na głębokości 10–15 cm (głęboką na 25–30 cm)

wapnowanie

Wapnowanie zaleca się przeprowadzić w przypadku, gdy podłoże jest zbyt kwaśne. Zabieg wapnowania wpływa nie tylko na zmianę pH, ale także poprawia strukturę i jakość gleby. Dobrym terminem do przeprowadzania wapnowania jest jesień. Dawki CaO zależą od odczynu (można to sprawdzić specjalnymi miernikami) i rodzaju gleby. Na 10m2 potrzeba od 1–8 kg Cao. Jeśli dany nawóz ma zawartość 50%, dawkę należy dwukrotnie pomnożyć. Większość gatunków najlepiej rośnie przy pH wynoszącym 6,0–7,0.

Najczęściej wykonuje się, aby zmienić odczyn gleby z kwaśnego na lekko kwaśny (preferowany przez większość roślin) bądź zbliżony do obojętnego. Pośrednim celem wapnowania gleby jest natomiast poprawa struktury gleby i jakości próchnicy.
Dostarczenie związków wapnia do gleby powoduje nie tylko zmianę jej odczynu, ale także poprawia jakość próchnicy. Wapnowanie gleby trzeba wykonywać w sposób prawidłowy.

 

Kiedy przeprowadzać zabieg wapnowania gleby

Zabieg wapnowania gleby najczęściej przeprowadza się późnym latem i jesienią. Nie można przy tym zapominać, że bezpośrednio po wapnowaniu nie powinno się sadzić roślin. Nawozy wapniowe wymagają dokładnego wymieszania z glebą. Inne nawozy można zastosować dopiero po 2–3 tygodniac

Wapnowanie gleby: jakie nawozy stosować, dawki

Dokładna dawka nawozu zależy głównie od pH podłoża i typu gleby. Oblicza się ją sprawdzając procent tlenku wapnia (CaO) w poszczególnych nawozach. Na glebach ciężkich stosuje się większą ilość nawozu niż na glebach lekkich.



Orientacyjne dawki nawozów (CaO w kg/10m2):

Dla gleb lekkich

 

  • pH do 5,0: 3,5
  • pH 5,1–6,0: 2,5
  • pH 6,1–6,7: 1,5
  • pH 6,8–7,4: 1,0

 

Dla gleb ciężkich

 

  • pH do 5,0: 6,0
  • p: 5,1–6,0: 3,0
  • pH 6,1–6,7: 2,0

 

Przykładowo: jeśli dany nawóz wapniowy zawiera 50% CaO, to dawkę należy pomnożyć x2. W takim wypadku dla gleb o pH w zakresie 5,1-6,0 (na podłożu lekkim) należy zastosować 5 kg nawozu na 10m2.

 

Ważne zasady przy wapnowaniu gleby

 

  • na glebach lekkich i torfowych nie stosuje się nawozów w formie tlenkowej (mogą niszczyć strukturę), lepiej użyć wolno działającej kredy nawozowej lub wapniaka mielonego;
  • nawozy tlenkowe stosuje się na gleby ciężkie;
  • prace powinno się przeprowadzać w czasie suchej, bezwietrznej pogody;
  • nawozu nie wolno stosować na mokrą glebę.