Blue Flower

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Jak zrobić domowe wino: produkcja wina krok po kroku

1. Pierwszym etapem uzyskanie wina jest zmiażdżenie owoców i uzyskanie soku. Z 1 kg owoców uzyskuje się 0,6-0,75 l moszczu.
2. Do moszczu dolewa się wodę i dodaje cukier (1 część) oraz drożdże wg konkretnego przepisu.
3. Gąsior zamyka się korkiem z rurką i pozostawia na kilka dni. Po tym czasie dodaje się 2 i 3 część cukru. Na początku fermentacji poziom tworzonego wina nie powinien przekraczać 2/3 zbiornika. W przeciwnym wypadku w czasie burzliwej fazy może dojść do zablokowania rurek fermentacyjnych i niekontrolowanego wylewu.
4. Wino powinno fermentować w ciepłym pomieszczeniu o temperaturze 22-25 st. C – wtedy proces przebiega najefektywniej.
5. Po kilku tygodniach wino jest gotowe do zlewania (3-5 tygodni dla win lekkich, nawet 9-16 dla win mocnych). Młode wino zlewane znad osadu nie nadaje się jeszcze do spożycia – ma ostry smak. Nawet w czasie drugiego a nawet trzeciego zlewania wciąż może być mało klarowne. Warto je wtedy ponownie przefiltrować i dodać preparaty filtrujące. Z popularnych środków wykorzystuje się klarowin, żelatynę z zolem kwasu krzemowego, pektopol a nawet węgiel aktywny.
6. Wino powinno leżakować od kilku do kilkunastu miesięcy w chłodnym pomieszczeniu (10-12 st. C). Dopiero po tym czasie przelewa się go do butelek i zakorkowuje.

Jak zrobić domowe wino: problemy przy produkcji wina

Wino w czasie produkcji może sprawiać różnorodne problemy. Część z nich można wyeliminować za pomocą odpowiednich preparatów lub ponownego przeprowadzenia danego zabiegu.

  • Mętne i zanieczyszczone wino – oprócz środków klarujących trunek można wzmocnić odrobiną spirytusu lub przelać go do zasiarkowanego naczynia (standardowo wykorzystuje się pirosiarczyn potasu).
  • Mało kwaśne lub zbyt kwaśne wino – kwasowość wina można regulować poprzez stosowanie kwasku cytrynowego, kredy lub moszczu z innych owoców.
  • Czernienie wina – wystarczy dodać kwasku cytrynowego 1,5g/10 l lub moszczu z czarnej porzeczki.
  • Mlecznobiała barwa – do wina należy dodać żelatyny i ponownie je przefiltrować.
  • Zapach pleśni – wino należy przelać do nowego, odkażonego siarką pojemnika. Jeśli jest przechowywane w wilgotnym pomieszczeniu, trzeba je przenieść.
  • Kożuch – wino należy ponownie przefiltrować i zniwelować przyczynę problemu (złe leżakowanie, nadmierne utlenienie wina).
  • Słabe wybarwienie – do wina dodaje się moszcz z czarnej porzeczki, aronii lub barwniki (tan