Drukuj
Kategoria: Ochrona Roślin
Odsłony: 1548

Ocena użytkowników: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 


Aby królowa kwiatów, zachwycała zdrowymi kwiatami i liśćmi, należy chronić ją przed groźnymi szkodnikami.

 

Bruzdownica pędówka powoduje więdnięcie i zamieranie wierzchołków pędów. Za szkody odpo­wiadają larwy, które rozwijają się z jaj złożonych w kwietniu. Szkodniki zwal­czamy środkami: Mospilan 20 SP, Kara­te Gold, Karate Spray, Sumin AE. Skoczek różany  to jeden z naj­częściej występujących szkodników na różach. Objawem żerowania tego plu­skwiaka jest pojawienie się na liściach drobnych białosrebrzystych plamek. Larwy, nimfy oraz owady dorosłe żeru­ją na spodniej stronie liści i tam można je znaleźć. Z czasem całe liście stają się białe i opadają. Po zauważeniu pierw­szych uszkodzeń opryskujemy rośliny środkami, np. Mospilan 20 SP. Mszyca różano-szczecinowa  żeruje w koloniach na pąkach kwiato­wych i pędach wierzchołkowych, przez co wzrost roślin jest zahamowany, a pąki kwiatowe są zdeformowane. Po pojawieniu się pierwszych mszyc krze­wy należy opryskiwać preparatami: Mospilan 20 SP, Karate Gold.

Z kolei przędziorek chmielowiec żeruje na spodzie liści, powodując powsta­wanie nieestetycznych mikroplamek widocznych na wierzchu liścia. Szkodnik atakuje głównie na ciepłych, suchych stanowiskach. Do zwalczania chemicznego stosujemy Ortus 05 SC.

 Czarna plamistość

Choroba objawia się tym, że na liściach widoczne są plamy, najpierw jasnobrązowe, z czasem czerniejące, okrągłe i nieregularne. Tkanki liściowe wokół plam żółk­ną. Silnie porażone liście opadają.Objawy czarnej plamistości pojawiają się również na pę­dach jako czerwonawe, lekko wypukłe przebarwienia. Grzyb zimuje na opadłych liściach oraz porażonych pędach. Ochronę chemiczną zaczynamy już w czerwcu, stosując Domark 100 EC.


Mączniak prawdziwy

Pierwsze jego objawy pojawiają się zwykle w połowie maja lub na początku czerwca. Najpierw na młodych liściach występuje biały nalot, który szybko prze­nosi się na blaszkę liściową. Porażone liście są zdeformowane, ich brzegi zwijają się ku dołowi. Pod koniec lata grzybnię zaob­serwować można także na pędach i płatkach kwiatów. Duże nasilenie objawów może spowodować zahamowanie kwitnienia rośliny i opadanie liści. Ochrona róż przed mączniakiem polega na wycinaniu porażonych pędów. W ochronie chemicznej stosujemy preparat Domark 100 EC.