Blue Flower

Ocena użytkowników: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

Jesienne opryski drzew owocowych to jedne z ważniejszych zabiegów wykonywanych w sadach o tej porze roku. Dzięki nim drzewa owocowe lepiej przygotujemy do zimy i zmniejszymy ryzyko porażenia ich chorobami w następnym sezonie. Zobacz jak wykonywać jesienne opryski drzew owocowych, poznaj terminy oprysków i nazwy zalecanych preparatów ochronnych. Oto najważniejsze opryski do wykonania w sadzie jesienią.

Wilgotna i jeszcze dość ciepła jesień sprzyja szybkiemu rozwojowi chorób grzybowych, szczególnie na opadających z drzew liściach. Dlatego zalecane są jesienne opryski drzew owocowych, które powstrzymają dalszy rozwój chorób i zminimalizują ryzyko infekcji w następnym sezonie. Owoce z sadu są dawno zebrane, a owady zapylające pojawiają się w ogrodach tylko sporadycznie lub wcale.

 

Jesienne opryski drzew owocowych są zatem znacznie mniej szkodliwe, niż te wykonywane wiosną i w czasie sezonu wegetacyjnego. Warto je zatem wykonać aby ograniczyć konieczność pryskania w innych terminach.

W uprawach amatorskich w terminie jesiennym zalecane są przede wszystkim opryski drzew owocowych miedzianem, które wykonuje się zazwyczaj na początku listopada, oraz oprysk jabłoni mocznikiem przeciwko parchowi, wykonywany w zależności od pogody, w drugiej połowie listopada.

Jesienne opryski drzew owocowych miedzianem

Jesienne opryski brzoskwini przeciwko kędzierzawości liści
Kędzierzawość liści brzoskwini jest najgroźniejszą chorobą atakującą brzoskwinie. Zarodniki grzyba, wywołującego tę chorobę, zimują w łuskach pąków i korze pędów brzoskwiń. Dlatego, aby uchronić drzewo przed wiosennym atakiem kędzierzawości, oprysk musimy wykonać w terminie jesiennym. Jesienny oprysk brzoskwini wykonujemy, gdy opadną wszystkie liście. Zalecane jest użycie preparatów miedziowych, np. Miedzian 50 WP. Odpowiednie dawkowanie to rozpuszczenie 50 g środka w 5 litrach wody. Ważne jest, by grzybobójczą cieczą pokryć wszystkie pędy naszej brzoskwini.

Jesienne opryski wiśni przeciwko rakowi bakteryjnemu
Rak bakteryjny drzew owocowych to bardzo uciążliwa choroba atakująca wiśnie. Na gałęziach i pniu tworzą się brunatne plamy, powodujące zamieranie kory. Bakterie powodujące chorobę, zimują w pąkach i pędach, dlatego jesienne opryski wiśni są bardzo ważne. Podczas opadania liści wykonujemy oprysk Miedzianem 50 WP. Zalecana dawka to rozpuszczenie 25 g preparatu w 5 litrach wody.

Jesienne opryski czereśni przeciwko zasychaniu liści
Bardzo często występującą chorobą na czereśniach jest zasychanie liści. Brunatniejące liście zwijają się wzdłuż nerwu głównego, a następnie zasychają. Aby temu zapobiec, musimy wykonywać jesienne opryski czereśni. Oprysk preparatem Miedzian 50 WP wykonujemy podczas opadania liści, w których zimuje patogen grzybowy. Ciecz roboczą przygotowujemy tak samo jak dla wiśni.

Jesienne opryski drzew owocowych mocznikiem

Jesienne opryski jabłoni przeciwko parchowi
Parch najczęściej poraża liście i owoce jabłoni. Możemy na nich dostrzec ciemne, okrągłe plamy. Porażone owoce nie nadają się do spożycia. Aby zapobiec rozwojowi choroby, po pierwszych przymrozkach, ale tuż przed opadnięciem wszystkich liści, wykonujemy jesienny oprysk jabłoni 5% roztworem mocznika. Mocznik powoduje szybki rozkład liści i ich mineralizację, przez co znacznie ogranicza liczbę zarodników grzyba, które na opadłych liściach przetrwają do wiosny.

Opryski drzew owocowych mocznikiem wykonuje się rozpuszczając 0,5 kg mocznika w 10 litrach wody. W ten sposób uzyskujemy 5% roztwór nawozu, zalecany do oprysku. W miarę dokładnie opryskujemy wszystkie części drzewa i opadłe liście.

W taki sam sposób przeciwko parchowi wykonuje się jesienne opryski drzew gruszy.